Sayfalar

16 Ekim 2011 Pazar

Mersin- Akdeniz İlçesinde Arkeolojik Değerler İçin Seminerler Başlıyor...
Akdeniz Belediyesi  ile
Arkeo - Sev Platformu tarafından
Akdeniz İlçesi İlköğretim Okullarında  “Arkeolojik Kültürel Değerlerin Korunması Seminerleri Başlatılıyor...

İlk seminer 18 Ekim'de Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulunda...

"Deprem Dede" olarak bilinen ve Mersin'li olan
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara yazılı bir mesajla, kendi adını taşıyan "Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu"ndaki seminere katılamadığı için üzüntüleriyle birlikte desteğini iletti...


Mersin’in merkez Akdeniz ilçesindeki İlköğretim çağı çocukları arasında, “
Arkeolojik Kültürel Değerlerin Korunması” başlığı altında, insanlık geçmişine ait tarih ve kültür varlıklarının tanınması ve korunması bilincinin geliştirilmesini amaçlayan bir eğitim kampanyası başlatılıyor.

Akdeniz ilçesi sınırlarında bulunan "Tırmıl Tepe Höyüğü Arkeo-Park Projesi" için  ortak bir çalışma yürütmekte olan Akdeniz Belediyesi ile Arkeo - Sev Projesi Sivil Girişimi tarafından, interaktif sunumlu seminer çalışmaları 18 Ekim'de başlatılarak  27 Aralık 2011 tarihinde sonlandırılacaktır.

Akdeniz İlçesinde 12 Okul, 18 750 Öğrenci, 35 000 Yetişkin..

Arkeolojik kültür varlıklarının değerlerini tanıtma ve arkeolojik tahribata karşı koruma bilincini geliştirme amacı taşıyan eğitim seminerleri,
gönüllü eğitmenler tarafından, 38 farklı oturum halinde, bünyelerinde yaklaşık 18 750 öğrenci bulunan,  Akdeniz ilçesine bağlı 12  İlköğretim okulunda verilecektir.

Bu eğitim etkinliği, Akdeniz ilçe genelindeki toplam öğrenci sayısının yaklaşık olarak 1/5’lik bir kesimini konu edinmektedir ve dolaylı olarak ilçenin bu orandaki bir “öğrenci velisi” toplamına da ulaşabilme yolları bulmayı umuyoruz.


Bu dönem zarfında, seminer verilecek okullarda, arkeolojik kültür değerlerine ve bu alandaki tahribatın zararlarına dikkat çeken afişlerin asılması, tanıtım broşürlerinin tüm öğrencilere dağıtımı hedeflenmektedir.
                     
Öğrencilere Dağıtılacak Tanıtım Broşürü...

                                                                 
Seminer Verilecek  12 Okul


Akdeniz Belediyesi ve Arkeo-Sev Sivil Platformu tarafından eğitim verilecek okullar, tarih sırasına göre şöyle olacak:

Ahmet Mete Işıkara İ.Ö.Okulu, Cengiz Topel İ.Ö.Okulu, Fatih İ.Ö.Okulu, Hatice Uluğ İ.Ö.Okulu, Mithatpaşa İ.Ö.Okulu, Ahmet Şimşek İ.Ö.Okulu, Üç Ocak İ.Ö.Okulu, Hürriyet İ.Ö.Okulu, İleri İ.Ö.Okulu, Celile Öner İ.Ö.Okulu, Gazi Paşa İ.Ö.Okulu, Mehmet Fatih Deveci İ.Ö.Okulu.Hedef Kitle'ye İnteraktif Görsel Sunum

Akdeniz Belediyesi ile Arkeo - Sev Gönüllülerinin ortak projesi olarak gerçekleşecek olan bu eğitim çalışmasında, İlköğretim okullarındaki 4. ve 5. sınıf öğrencileri, kampanyanın öncelikli hedef kitlesi olarak belirlenmiştir.

    Eğitim Seminerlerinde Görsel Sunum...

Arkeoloji'nin en genel tanımlarının yapılarak başlanacağı sunumlarda tarihsel varlıklar, antik kentlerden görünümler ve antik Kilikya’nın önemli bir parçası olarak Mersin’in günümüzden  9000 yıl kadar geriye giden neolitik dönem tarihi hakkında genel ön bilgiler de verilecektir.Soru-yanıt özellikli bu sunumlarda arkeolojik varlıkların tüm insanlığın kültür emanetleri olarak korunmasının önemi ve gereğinden yola çıkılarak, öğrencilere farklı türdeki arkeolojik tahribatlara karşı korumacılık anlayışı kazandırılmaya çalışılacaktır.


Akdeniz ilçesinde, 18 Ekim - 27 Aralık 2011 tarihleri arasında  yürütülecek bu eğitim kampanyasının amacı, öğrencilere bir arkeoloji eğitimi vermek değil; sunum boyunca verilecek temel yanıtlar yoluyla, İlköğretim çağındaki çocuklarda arkeolojik emanetlere, tarihi ören yerlerine karşı özel bir ilgi ve koruma duygusu oluşturabilmektir.
 

Seminere Katılan Her Öğrenciye Katılım Belgesi


Bu amaç doğrultusunda, öğrenciler ile kültürel varlıklar arasında bir sevgi bağlantısı oluşturabilmek ve bu bağı anımsanabilir kılmak için, seminerin sonunda, katılımcı tüm öğrencilere, isimlerinin yazılı olduğu özel bir “Katılım Belgesi” verilecektir.


Teorik Sunumdan Müze ve Ören Yeri Gezi Uygulamasına


Bu teorik kampanyanın tamamlayıcı parçası olarak, öğrenciler için müze ve örenyeri gezilerinin düzenlenebilmesi, bir hedef olarak belirlenmiştir.

İlköğretim öğrencilerinin müze ziyaretleri, aynı zamanda, "Mersin'e yeni bir arkeoloji müze binası" isteğine verilmiş bir desteği de ifade edecektir.


2011-2012 öğretim yılının ikinci yarısında, 
Tırmıl Tepe Höyüğünün  tanıtımına özel ağırlık vermenin önemine inanıyoruz. Umuyoruz ki, önümüzdeki dönemde, Akdeniz ilçesindeki Tırmıl Tepe höyüğünde, "arkeo-park projesi" uygulanmaya başlanmış olacaktır.


"Deprem Dede"den Arkeolojik Eğitime Destek

Bu eğitim etkinliği dolayısıyla, "Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu"nda verilecek olan ilk seminerde, sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın da bulunmasını kendisinden rica etmiştik. Yoğun çalışmaları nedeniyle aramıza katılamayan, fakat özel bir mesaj ileterek, bu etkinliklere desteğini esirgemeyen  sevgili hemşehrimiz, sayın "Deprem Dede"mize, bütün öğrencilerimiz ve velileri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüm Katkılara Teşekkür


Başta Akdeniz Belediye Başkanı sayın Fazıl Türk olmak üzere, bu  kültürel eğitim etkinliğine onay ve katkı veren ilgili tüm resmi-sivil kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.

Yerel medya tarafından da, Akdeniz ilçemizdeki bu gönüllü  eğitim kampanyasına destek verilmesini bekliyoruz.

Arkeo-Sev Projesi Girişimi


Sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın “Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu’na
ve diğer okulların tüm öğrencilerine mesajı:Sevgili hemşerilerim, sevgili öğrenciler

Öncelikle bugün aranızda olamadığım için çok üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Arkeo-Sev projesi ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza Arkeolojik Mirasın Korunması yönünde verilen eğitimleri gönülden destekliyorum. Bu proje sayesinde çocuklarımızın bu konunun hassasiyetinin farkına varacaklarına ve çalışmaların takipçisi olacaklarına eminim.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentimizin sahip olduğu arkeolojik zenginliğin gün ışığına çıkarılması, korunması, tanıtımı ve kültür turizmine açılması için bu tür çalışmaların çok önemli olduğuna inanıyorum.


Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar hepinizi sevgiyle kucaklarım.
                        Prof. Dr. Ahmet Mete IşıkaraKampanyalarda kullanılan afiş örnekleri:


Teşekkür:
Bu kampanyada kullanılan 3 farklı boy afişin basımını “Groseri Marketleri”; kampanyanın eğitim danışmanlığını “Merdiven Psikolojik Danışmanlık Ve Eğitim Merkezi” üstlenmiştir.Ekler:

         
                                   ***     


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Free Hit Counter