Sayfalar

30 Haziran 2011 Perşembe

Mersin'e Modern Arkeolojik Müze Binası!


Mersin'e Arkeoloji Müzesi Binası!


Mersin, yeni bir Arkeoloji ve Tarih Müzesi binasına ihtiyaç duyuyor!

Bizler, Muğdat Camii ile Mersin Deniz Müzesi civarında yapılması öngörülen yeni Arkeoloji ve Tarih Müzesi binası için hazırlanmış projelerin hayata geçmesinin zamanı geldiği kanısındayız.

Böyle bir modern bina alt yapısına sahip olmadan, Mersin'e ait arkeolojik zenginliğin değerini tam olarak yansıtabilmek; bu tarihi değerleri tüm vatandaşlarımıza; yerli-yabancı ziyaretçilere tanıtmak; öğrencilere doyurucu eğitimler verebilmek çok zor olmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilere göre, Mersin Merkez Müzesi envanterine kayıtlı, toplam 14 604 adet eser bulunmaktadır.

Fakat Mersin Merkez Müzesinde, bunların sadece % 5-10 kadarı, yani yaklaşık 750 ile 1500 adet arkeolojik eser sergilenebiliyor. Salon yetersizliği daha fazla sayıda arkeolojik değerin yerleştirilmesini engelliyor.

Ayrıca, Soli-Pompeiopolis, Yumuktepe ve Elaiussa Sebaste (Ayaş) kazılarından her yıl Müze'ye onlarca yeni eser taşınmaktadır. Müze sergi salonları yeterli olmadığı için, bu eserler doğrudan kapalı depolara yerleştirilmek zorunda kalınmaktadır.


Modern Bir Arkeoloji Müzesi Talebi


2011 yılındaki Mersin için bu talep artık temel bir gereklilik olarak ifade edilmelidir.

Mersin'in, 2013 Akdeniz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olması, bu talebi daha acil kılıyor.

Bu nedenlerle, modern bir müze binasının 2013 Akdeniz Oyunları’na kadar mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Akdeniz Oyunları kapsamında ziyaretçilere kültürel zenginliği sergileyebilmek, kent yaşamına önemli katkılar sağlayacaktır.

Müze binasının halkın rahat ulaşabileceği bir alanda olmasını önemsiyoruz. Müze, Muğdat Camii ile Deniz Müzesi yakınında, tahsis edilmiş hazine arazisi üzerinde inşa edilmelidir.

“Tarih zengini bir kent” olan Mersin’in bu kültürel varlıklarının sergilendiği; günümüz Mersin’ine yakışan bir “arkeoloji ve tarih müzesi” için, ilgili tüm kurum ve kuruluşların çabasını rica ediyoruz.

Mersin'e modern bir müze binası için elbirliği ile çalışalım!

"Mersin'e Tarih ve Arkeoloji Müze Binası" etkinliğini Destekliyoruz!


*****
**(+)


(+)
 

(+)


(+)


(+)


(+)
 

(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)
 

(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)


(+)
Erkek Portre Başı, Roma Dönemi M.S. 2yy


(+)
Eros


(+)
Genç Kız Başı, Roma Dönemi M.S. 3.-4. yy


(+)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Free Hit Counter